głogów zakład poprawczy poprawczak
resocjalizacja

Majątek

Kontrola zarządcza

logo zpisdn

resocjalizować

internatzpisdn

resocjalizować

zp

resocjalizować

schronisko

AKTUALNOŚCI

15.10.2015
Konferencja „Przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży – narkotyki i dopalacze”

W dniu 15.10.2015r. wychowankowie i pracownicy naszej placówki wzięli udział w konferencji „Przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży – narkotyki i dopalacze”. Celem konferencji było podkreślenie wagi problemu i konieczności ścisłej współpracy wszystkich instytucji i osób, które powołane są do zapobiegania i zwalczania problemu używania i uzależnienia od narkotyków, środków psychoaktywnych i dopalaczy.

czytaj więcej...

15.10.2015
KONCERT PROFILAKTYCZNY GABRIELA FLESZARA

Dnia 15.10.2015 w Miejskim Ośrodku Kultury ośmiu wychowanków wraz z opiekunami uczestniczyło w koncercie profilaktycznym Gabriela Fleszara. Koncert pt. ,,WOLNOŚCI ODDAĆ NIE UMIEM” to suma obserwacji życia rockowego, aktorskiego i artystycznego

czytaj więcej...

21.03.2015
Spotkanie z ekspertem w ramach programu „Będę kochanym i kochającym tatą”.
„ Spotkanie z prawnikiem ”

W ramach prowadzonego w ZPISdN w Głogowie programu edukacyjnego "Będę kochanym i kochającym tatą", w dniu 21.03.2015 w sali audio Warsztatów Szkolnych Zakładu odbyło się spotkanie uczestników programu z panem Michałem Kucharskim- radcą prawnym zajmującym się sprawami prawa rodzinnego.

czytaj więcej...

12.12.2014
Spotkanie w ramach programu „Będę kochanym i kochającym tatą”
„ Zrozumieć dziecko ”

12.12.2014 r. odbyło się, na terenie Warsztatów Szkolnych przy ZPiSdN Głogów, kolejne ze spotkań przewidzianych programem „ Będę kochanym i kochającym tatą”. Spotkanie z panią Eweliną Śmietaną, będącą terapeutą i pracownikiem głogowskiego MOPS zajmującą się sprawami poradnictwa rodzinnego, było poświęcone redukowaniu stresu, stymulowaniu poprawnych stosunków w relacjach rodzice - dzieci.

czytaj więcej...

03.12.2014
Udział w maratonie pisania listów Amnesty International w Głogowie

Amnesty International – międzynarodowa organizacjapozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie – od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publiczne rozgłaszanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom.

czytaj więcej...

23.06.2014
,,Będę kochanym i kochającym tatą”

Rozpoczęliśmy realizację projektu, do którego przygotowywaliśmy się od listopada 2013 roku. Naszym celem jest przygotowanie wychowanków do odpowiedzialnej roli ojca.

czytaj więcej...

07.06.2014
TWÓRCZY WOLONTARIAT

Od kwietnia realizujemy wspólnie z Zespołem Placówek Szkolno-Wychowawczych program arteterapeutyczny „Tworzymy razem”. Raz w tygodniu, wychowankowie uczestniczą w działaniach artystycznych prowadzonych na terenie placówki przy ul. Perseusza w Głogo-wie. W programie bierze udział 9 wychowanków

czytaj więcej...

04.06.2014
TWORZYMY RAZEM

Kiermasz „Rodzinnie w królewskim nastroju” odbył się w dniu 7 czerwca na terenie Zamku Książąt Głogowskich. Po raz kolejny jako partnerzy włączyliśmy się w realizację projektu organizowanego przez Radio Plus Głogów i Miejskie Centrum Wspierania Rodziny.

czytaj więcej...

28.05.2014
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO „My z poprawczaka…”

W czasie roku szkolnego 2013/2014 wychowankowie i nauczyciele szkoły w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Głogowie uczestniczyli w projekcie edukacyjnym zatytułowanym "My z poprawczaka…". Projekt jest adresowany do uczniów gimnazjum z terenu miasta i gminy Głogów. Głównym celem przedsięwzięcia jest zapobieganie demoralizacji młodzieży w wieku gimnazjalnym, przeciwdziałanie zachowaniom niepożądanym oraz resocjalizacja naszych wychowanków biorących udział w programie. Ważnym celem tej akcji jest również zmiana wizerunku chłopców z poprawczaka w środowisku lokalnym. W ramach programu odbył się szereg spotkań z młodzieżą gimnazjalną z terenu miasta Głogów ( Gimnazjum Nr 1, Gimnazjum Nr 4, Gimnazjum Nr 5), z uczniami Gimnazjum w Przedmościu oraz z wychowankami Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Szklarach Górnych. Podczas spotkań gimnazjaliści szkół zewnętrznych oglądali film dokumentalny „My z poprawczaka…” nakręcony przez nauczyciela polonistę p. Jarosława Komisarka z udziałem wychowanków i pracowników zakładu, w ramach projektu edukacyjnego w roku szkolnym 2012/2013. Słuchali także naszego wychowanka-Patryka, który opowiadał o swoim życiu, problemach z zachowaniem, agresją i narkotykami. Ta swoistego rodzaju spowiedź była nie tylko przestrogą dla młodych ludzi spoza placówki, ale także dobrą metodą terapii dla naszego ucznia. Przekonując innych, że złe postępowanie nie ma sensu i może doprowadzić do poważnych konsekwencji dawał także świadectwo własnej dojrzałości i zmiany sposobu myślenia. Podczas spotkań nauczyciele pracujący w zakładzie, p. Marta Kałabuk oraz p. Jarosław Komisarek zapoznawali młodzież z ogólnymi zasadami funkcjonowania wychowanków w placówce. W organizacji kilku spotkań i prezentacjach uczestniczył również nauczyciel wychowania fizycznego p. Marcin Wojciechowski. Uczniowie szkół „wolnościowych” zadawali pytania zarówno nauczycielom, jak i wychowankowi.

Opracowała Marta Kałabuk

27.05.2014
DZIEŃ MATKI

Dnia 25.05.2014r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Tak naprawdę to święto całych rodzin naszych wychowanków. W programie artystycznym wzięło udział 23 chłopców. Przybyło ponad 50 zaproszonych gości, których przywitała p. Katarzyna Hanke (psycholog Schroniska).

czytaj więcej...

22.05.2014
KONFERENCJA

Dnia 22.05.2014r. w naszej placówce odbyła się konferencja pn. „Adaptacja, resocjalizacja i usamodzielnienie wychowanków Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Głogowie”.

czytaj więcej...

09.05.2014
Lekcja języka polskiego w bibliotece miejskiej

Aby wypożyczyć książkę, nie trzeba wychodzić z domu. Wystarczy mieć dostęp do Internetu. O tym dowiedzieli się wychowankowie podczas kolejnych zajęć w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Budowlanych w Głogowie. Głównym celem odwiedzin w tym miejscu było zapoznanie z procedurami wypożyczania materiałów bibliotecznych w systemie informatycznym, poprzez korzystanie ze strony Internetu www.dzb.pl.

czytaj więcej...

07.04.2014
WIELKANOC Z MASĄ SOLNĄ.

Już drugi rok szkolny, w ramach realizacji Programu „Twórczy Wolontariat” spotykamy się z członkami Klubu dla Osób Niepełnosprawnych „Tęczowe Motyle”. We wrześniu byliśmy na wspólnym spacerze

czytaj więcej...

04.04.2014
Aktywizacja w zakresie poszukiwania pracy – szkolenie uczniów

W programie aktywizacji zawodowej wychowanków corocznie organizowane są w zakładzie szkolenia prowadzone przez doradców zawodowych z Urzędu Pracy w Głogowie. Szkolenie obejmuje wychowanków ostatnich klas gimnazjum oraz zgłaszających się uczniów chętnych do przeszkolenia. Zakład stwarza możliwość nabycia i podwyższenia umiejętności koniecznych do znalezienia się na rynku pracy. Tematyka programu szkolenia dotyczy rejestracji w urzędzie, poznania instrumentów i usług oferowanych przez urzędy pracy (aktywizacji, poradnictwa zawodowego, stażu, zdobycia środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej, refundacji kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy, podejmowania prac interwencyjnych), sporządzania dokumentów aplikacyjnych (CV, listu motywacyjnego). Wychowankowie uczą się dokonywania analizy rynku pracy w obecnej sytuacji w kraju, określania swojej sylwetki zawodowej, dokonywania bilansu swoich słabych i mocnych stron oraz określania własnych kwalifikacji, umiejętności i kompetencji odpowiadających potrzebom rynku pracy.
Organizator: Maria Ciosek

03.04.2014
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM – CAŁY ZAKŁAD CZYTA”

Kwietniowy konkurs czytania był kolejnym etapem promującym czytanie książek wśród wychowanków. Uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej prezentowali swoje umiejętności poprawnego, estetycznego czytania przed publicznością – kolegami oraz jurorami – pracownikami szkoły. Wychowankowie mieli za zadanie zainteresować zebranych fragmentami najciekawszych tekstów literackich. Głównym celem konkursu było zachęcenie wychowanków do korzystania z biblioteki poprzez wskazywanie wartości, jakie daje czytanie książek, a w szczególności:
- przeniesienie się w świat daleki, odległy od miejsca pobytu nieletniego,
- zagospodarowanie wolnego czasu, pożyteczne spędzenie popołudniowych godzin,
- doskonalenie techniki czytania,
- rozbudzenie wyobraźni. W konkursie wykorzystano prezentację multimedialną.

Organizacja i prowadzenie: Maria Ciosek

28.03.2014
NA RATUNEK

Uczniowie placówki wraz z opiekunami zdobywali praktyczne umiejętności w zakresie postępowania w sytuacjach zagrożenia życia. Uczyli się udzielać pierwszej pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych, losowych oraz postępowania przy zranieniach, stłuczeniach, złamaniach, zwichnięciach, oparzeniach, omdleniach, zakrztuszeniach. Dwuetapowe ćwiczenia wraz z prezentacją multimedialną prowadzone były przez p. M. Chiciaka (20.03) oraz przez ratownika ZG Rudna p. W. Kluskę (27.013). Ćwiczenia ratownicze są w naszym zakładzie prowadzone systematycznie i corocznie. Cieszą się dużym zainteresowaniem. O korzyściach, jakie wynieśli wychowankowie, niech zaświadczy fakt zgłoszony następnego dnia przez wychowanka, który już następnego dnia pochwalił się udzieleniem skutecznej pomocy zakrztuszonemu koledze.
Organizator: Maria Ciosek

04.03.2014
ZIMA Z TWIERDZĄ 2014R.

Jak co roku, podczas ferii zimowych, w Głogowie organizowana jest przez Towarzystwo Przyjaciół Głogowskich Fortyfikacji akcja „Zima z twierdzą” Ma ona na celu przybliżenie mieszkańcom naszego miasta jego historii, poznanie oblicza miasta za czasów dawniejszych i prawie nam współczesnych.
I jak co roku w tej akcji nie mogło zabraknąć wychowanków ZPiSdN w Głogowie. Nasi wychowankowie pod opieką Marii Ciosek, Marcina Chiciaka, Grzegorza Frąckowiaka oraz Piotra Burba brali dwukrotnie udział w zajęciach prowadzonych przez TPGF. Pierwszego dnia byłą to wycieka po pozostałościach fortyfikacji Głogowa z XVII-XX wieku oraz udział w inscenizacji przedstawiającej wyzwolenie miasta w 1945roku, zorganizowana przez grupę rekonstrukcyjną z Głogowa, a w dniu drugim udział w „Wieczornej terenowej grze miejskiej” , na pewno spodobał się uczestnikom tegorocznej akcji. I co zasługuje na uwagę, udział w tym zimowym przedsięwzięciu deklarują coraz to nowi wychowankowie naszej placówki, są ciekawi historii miasta, w którym przyszło im czasowo przebywać , a także są zwyczajnie ciekawi tego co działo się na tych ziemiach wcześniej, jak żyli tutaj ludzie, co ich ciekawiło, co bawiło .
Jak przyznają sami wychowankowie ZPiSdN w Głogowie udział w takiej akcji to bardzo pożyteczna forma poznawania historii naszego kraju, a także interesujący sposób spędzania wolnego czasu i szkoda tylko , że choć chętnych do udziału w zajęciach było o wiele więcej, niż mogło wziąć w nich udział.
Opracował: Piotr Burba

07.02.2014
SPOTKANIE Z ŻUŻLOWCAMI.

Zawodnicy Fogo Unii Leszno (najbardziej utytułowany klub żużlowy w Polsce) z Nicki Pedersenem na czele odwiedzili nasz zakład. Kilku żużlowców wraz ze sztabem odpowiadało na pytania wychowanków. Najczęściej dotyczyły one drużyny, motocykli, okresu przygotowawczego i nadchodzącego sezonu. Żużlowcy spędzili w zakładzie ponad godzinę. Rozdali trochę autografów, wychowankowie oraz opiekunowie mogli też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z żużlową ekipą. Spotkanie zorganizował Marcin Wojciechowski, nauczyciel wychowania fizycznego.

12.12.2013
UCZEŃ W WYRÓŻNIONEJ DWUDZIESTCE Z KILKU TYSIĘCY UCZESTNIKÓW OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI "CHOINKI JEDYNKI"

Coroczna akcja i aukcja 1 Programu Polskiego Radia ,,Choinki Jedynki” organizowana od 6 lat
w naszym zakładzie przyniosła w tegorocznej edycji sukces naszemu wychowankowi, uczniowi klasy VI, Michałowi K.. Jego praca plastyczna ,,Kolorowe święta” została wysoko oceniona przez jury w osobach: prof. D. Kołwzan-Nowickiej – grafika Europejskiej Akademii Sztuk, dr K. Kasię - filozofa, estetyka, pedagoga oraz prof. F. Maśluszczaka-artystę malarza. Znalazła się wśród 20 wyróżnionych rysunków wybranych spośród wielu tysięcy prac uczniów z całej Polski.
Cieszymy się z sukcesu ucznia, tym bardziej, że rysunek został wystawiony na ogólnopolską aukcję charytatywną, która zasiliła fundację Anny Dymnej ,,Mimo Wszystko”, wpłynęła na dalsze wyposażenie jej Ośrodka ,,Dolina Słońca”. Część kwoty wylicytowanej na aukcji zasiliła również konto Stowarzyszenia Debra Polska ,,Kruchy Dotyk”, skupiające osoby cierpiące na rzadką chorobę genetyczną Empidermolysis Bullosa.
Wyróżnienie ucznia to zwrócenie uwagi wszystkich wychowanków zakładu na potrzeby drugiego człowieka, to przekonanie konieczności niesienia bezinteresownej pomocy, tak ważne w procesie resocjalizacji. To również wytworzenie klimatu zbliżających się świąt, budzenie wspomnień rodzinnych, konieczności dokonania czegoś pozytywnego i budzenie wiary we własne możliwości.
Organizator: Maria Ciosek

29.11.2013
1 I 2 MIEJSCE W KONKURSIE DEPARTAMENTU WYKONNIA ORZECZEŃ I PROBACJI W MINISTERSTWIE SPRAWIEDLIWOŚCI

Konkurs umiejętności artystycznych nieletnich ,,Zmieniam swój świat – zmieniam siebie” organizowany przez Departament Wykonania Orzeczeń i Probacji był realizowany w ramach projektu ,,Poprawa wizerunku i odbioru społecznego młodzieży z zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich” we wrześniu i listopadzie 2013r. Miał na celu umożliwienie nieletnim kształtowanie swego wizerunku poprzez ekspresję artystyczną dotyczącą ich wyobrażeń na temat tego, kim są i kim będą
w przyszłości po opuszczeniu zakładu dla nieletnich.
W konkursie wzięło udział 13 wychowanków w trzech kategoriach: Fotografia, Forma literacka
i Muzyka. I miejsce w kategorii Fotografia zdobył Damian K. natomiast, ,,Historia z życia dziecka wzięta” Michała K., ucznia szkoły podstawowej, została sklasyfikowana na II miejscu w kategorii Forma literacka. Wychowanek wybrał formę dzienniczka, w którym starał się pozbyć uciążliwego bagażu wspomnień. Miejsce to motywuje go do przemyśleń nad swoją przyszłością oraz inspiruje do poprawy swojego wizerunku. Mimo, że uczeń nie posiada konkretnie sprecyzowanych celów na dalsze życie, z uwagą przygląda się wychowankom i od nich czerpie pozytywne wzorce.
Czujemy się zaszczyceni i docenieni zauważeniem podejmowanych przez nas działań i wysoką oceną pracy naszego ucznia. Odbicie szerokim echem jego sukcesu wpłynęło niewątpliwie motywująco na zachowanie wszystkich podopiecznych naszej placówki. Opiekunami wyróżnionych wychowanków byli: Maria Ciosek i Sylwester Drozd.
Opracowała Maria Ciosek

29.11.2013
PROGRAM "LINK DO PRZYSZŁOŚCI"

W dniu 29.11.2013 czteroosobowa grupa wychowanków, pod opieką nauczyciela warsztatów Piotra Burba, wzięła udział w kolejnym spotkaniu organizowanym w 3 Filii MBP Głogów z cyklu „Link do Przyszłości”. Celem projektu jest zwiększanie szans na rynku pracy młodych ludzi z terenów wiejskich i małych miast poprzez prezentowanie im różnorodności współczesnych zawodów oraz roli, jaką odgrywają w życiu zawodowym nowoczesne technologie. Dzięki projektowi ok. 6 000 osób w wieku 16-24 lat pozna przykłady profesji, które mogą zainspirować ich do wyboru kariery zawodowej w przyszłości. W ramach projektu z młodymi głogowianami spotka się Bartosz Dul – specjalista ds. mobilnych technologii w firmie Moon Media, redaktor naczelny Android Magazine – magazynu o technologiach mobilnych, prezenter i bloger technologiczny. Podzielił się z uczestnikami swoimi spostrzeżeniami i pokazał w jaki sposób zaczynał on swoja karierę zawodową. Udzielił kilku rad ze swojego krótkiego zawodowego życia.
Opracował: Piotr Burba

26.11.2013
ODWIEDZINY W PRZEDSZKOLU

W dniu dzisiejszym klubowy Tygrysek i wychowawca Dawid Chachulski, w ramach współpracy z klubem sportowym MZKS Chrobry Głogów, odwiedzili ok. 60 maluchów z Niepublicznego Przedszkola „Akademia Pana Kleksa” w Głogowie. Dzieci czekały z niecierpliwością na gości, w pięknie udekorowanej sali. Dominowały barwy Chrobrego. Były rozmowy o piłce, gry, zabawy, a przede wszystkim dużo radości. W roli Tygryska wystąpił wychowanek Daniel Ch., który wspaniale radził sobie podczas spotkania. Na zakończenie dzieci nauczyły Tygryska piosenki.
Opracowała Alina Kowalska

23.11.2013
DBAŁOŚĆ O PRZYRODĘ

W bieżącym roku nawiązaliśmy współpracę z Nadleśnictwem Sława. Ma ona na celu utrzymanie porządku w lasach podlegających zarządowi Nadleśnictwa. Drugim istotnym celem jest kształtowanie u wychowanków kształtowanie postaw proekologicznych t.j. dbałość o środowisko naturalne oraz utrzymanie porządku w nim. Nasze działania koncentrowały się na oczyszczaniu lasów z zalegających tam śmieci. W szczególności wykonywaliśmy oczyszczanie lasów w pasie przylegającym do Jeziora Sławskiego. W okresie od czerwca do października zebraliśmy około 4,5 ton śmieci. W akcji tej wzięło udział 11 wychowanków.
W ramach współpracy gościliśmy w zakładzie przedstawicieli Nadleśnictwa, którzy spotkali się z wychowankami i przekazywali im wiedzę z zakresu ochrony środowiska i gospodarki leśnej, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych. Organizatorem i koordynatorem akcji jest wychowawca Paweł Maliński. Do współpracy przyłączyli się też wychowawcy: Sylwester Drozd i Krzysztof Jarecki.
Opracowała Alina Kowalska

17.11.2013
SZKOLENIA

W dniach 07.11.-09.11.2013r. oraz 15.11.-17.11.13r. odbyło się w naszej placówce szkolenie dla pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych pt. „ Skuteczne i konstruktywne sposoby zapobiegania i niwelowania agresji w oparciu o poznawczo-behawioralne metody zmiany zachowań” organizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach projektu „Podnoszenie kwalifikacji zawodowych kluczowych pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich” (projekt wieloletni, 2008-2013, współfinansowany przez UE). W szkoleniu wzięło udział 22 pracowników.
Praca z nieletnimi umieszczonymi w zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich wymaga wyższych niż przeciętne umiejętności społecznych, psychologiczno-pedagogicznych oraz dydaktycznych. Poszerzanie wiedzy i doskonalenie kompetencji zawodowych pracowników przyczynia się do osiągnięcia podstawowych celów pobytu nieletnich w placówkach resocjalizacyjnych, wychowania ich, wskazania właściwych wzorców zachowań, przygotowania do życia po opuszczeniu placówki oraz zmniejszenia dystansu do innych grup społecznych.
Opracowała: Magdalena Musiał

12.11.2013
KURSY ZAWODOWE

W ramach realizacji IV edycji Projektu Kapitał Ludzki współfinansowanego przez Unię Europejską pt. „Kształcenie zawodowe nieletnich przebywających w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich” Warsztaty Szkolne wraz z Centrum Rozwoju Administracji w Szczecinie przeprowadziły od początku roku szkolnego 2013/2014 następujące kursy zawodowe: Operator wózków jezdniowych z bezpieczną wymianą butli, Brukarz oraz Murarz. W/w kursy ukończyło łącznie 21 wychowanków. Do końca semestru przeprowadzone będą jeszcze kursy: Układanie glazury i terakoty dla 7 wychowanków oraz Malarz - tapeciarz także 7 wychowanków. Na prowadzonych kursach wychowankowie wyposażani są w podstawową wiedzę i umiejętności praktyczne w kierunku, w którym się szkolą oraz na ich zakończenie otrzymują zaświadczenie ukończenia danego kursu. Dzięki zdobytym kwalifikacjom zawodowym będzie im łatwiej zdobyć pracę i usamodzielnić się po opuszczeniu zakładu.
Organizator: Waldemar Sokalski

05.11.2013
RUSZYŁ PROGRAM PROFILAKTYCZNY: MY Z POPRAWCZAKA... !!!

W roku szkolnym 2013/2014 wychowankowie i nauczyciele naszej placówki uczestniczą w programie profilaktycznym zatytułowanym My z poprawczaka… Projekt jest adresowany do uczniów gimnazjum z terenu miasta i gminy Głogów. Głównym celem przedsięwzięcia jest zapobieganie demoralizacji młodzieży w wieku gimnazjalnym, przeciwdziałanie zachowaniom niepożądanym oraz resocjalizacja naszych wychowanków biorących udział w programie. W jego ramach odbyły się już dwa spotkania z młodzieżą uczącą się w Gimnazjum nr 1 i jedno spotkanie z wychowankami Gimnazjum nr 4 w Głogowie. Podczas spotkań gimnazjaliści szkół zewnętrznych obejrzeli film dokumentalny My z poprawczaka… nakręcony przez naszych wychowanków i pracowników w ramach projektu edukacyjnego w roku szkolnym 2012/2013. Wysłuchali także naszego wychowanka, który opowiedział o swoim życiu, problemach z zachowaniem, agresją i narkotykami. Ta swoistego rodzaju spowiedź była nie tylko przestrogą dla młodych ludzi spoza placówki, ale także dobrą metodą terapii dla naszego ucznia. Przekonując innych, że złe postępowanie nie ma sensu i może doprowadzić do poważnych konsekwencji dawał także świadectwo własnej dojrzałości i zmiany sposobu myślenia. Uczestnicy spotkania wysłuchali także nauczyciela pracującego w zakładzie, który zapoznał ich z ogólnymi zasadami funkcjonowania młodych ludzi w placówce. Uczniowie szkół „wolnościowych” zadawali pytania zarówno nauczycielowi, jak i wychowankowi zakładu. Celem tej akcji jest również zmiana wizerunku chłopców z poprawczaka w środowisku lokalnym.
Organizatorzy: Marta Kałabuk i Jarosław Komisarek.

30.10.2013
"SPIEZSZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI ..."

Listopad kojarzy nam się ze świętem Wszystkich Świętych, z Dniem Zadusznym, z pamięcią o tych, którzy "poprzedzili nas do wieczności". Dlatego 30 października 2013 roku w stołówce zakładu odbył się wieczorek poetycko - muzyczny. Naszym bliskim i przyjaciołom poświęciliśmy ten wieczór. Wychowankowie biorący udział w inscenizacji dzielili się refleksją o tajemnicy przemijania i odkrywali w poetyckich strofach to, co dobre i piękne. Mówili o tym, że ten listopadowy dzień daje nam sposobność, aby w pośpiechu codzienności zastanowić się przez chwilę nad istotą życia i śmierci oraz, że czasami warto wsłuchać się w ciszę własnego serca i powiedzieć sobie: "Żyję nie tylko dla siebie, ale i dla innych". Montaż stanowił korelację recytacji, muzyki i prezentacji multimedialnej. Zdjęcia zmarłych w ostatnich latach znanych ludzi, prezentowane w postaci slajdów miały na celu przekazanie przesłania jakie niosło ze sobą ich życie i postępowanie.
Organizatorzy: Marta Kałabuk i Jarosław Komisarek.

10.10.2013
TWÓRCZY WOLONTARIAT

Rozpoczęliśmy nauczanie technik rękodzielniczych. Ostatnio gościliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej na spotkaniu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (koło w Głogowie). Tematem prowadzonych przez nas zajęć było „Wykonywanie kartek w technice quillingu”. W warsztatach artystycznych udział wzięli wychowankowie: Tajson P., Sebastian F. oraz Daniel P.
Organizator: Alina Kowalska.

09.10.2013
KLUB „TĘCZOWE MOTYLE”

W dniu 9 października spotkaliśmy się ponownie z członkami Klubu. Było to spotkanie inaugurujące naszą współpracę w roku szkolnym 2013/2014. Tradycyjnie też zajęcia nasze rozpoczęły się grami i zabawami integracyjnymi. Następnie zapoznaliśmy się z obsługą wózków inwalidzkich. Po instruktażu sprawnie przemieściliśmy się na boisko, gdzie rozegraliśmy mecz w bule. Pomimo jesiennego chłodu atmosfera była gorąca.
Opracowała: Alina Kowalska.

02.10.2013
SPOTKANIES Z PRACOWNIKIEM PORADNI ZDROWIA PSYCHICZNEGO I TERAPII UZALEŻNIEŃ W GŁOGOWIE

Człowiek, szczególnie młody, żyjący w niekorzystnych warunkach wychowawczo-ekonomicznych, który nie posiada normalnych wzorców wychowawczych, nie mogący odnaleźć i przyswoić prawidłowych autorytetów moralnych, zmagający się z otaczający go światem w wyniku zgubienia się w życiu, często popada w różnorodne uzależnienia będące prawie zawsze odpowiedzią na otaczający, często niezrozumiały, „świat”. Co zrobić w wypadku gdy poczujemy, że rzeczywistość wymyka się nam z rąk? Gdzie szukać pomocy? O tych tematach w dniu 2.10.2013 r. z wychowankami I i II grupy internatowej rozmawiała terapeutka Poradni Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień w Głogowie pani Agnieszka Samela., która w sposób czynny pracuje z osobami uzależnionymi.
Organizator Piotr Burba

07.10.2013
JESIENNE PORZĄDKI! GRZYBOBRANIE I PIKNIK!

W dniu 07.10 2013 nasi wychowankowie wzięli udział w jesiennym porządkowaniu lasu. Głównym celem wyjazdu było sprzątanie lasu z zalegających w nim połamanych gałęzi oraz śmieci pozostawionych niestety przez innych ludzi. Oczywiście będąc w lesie koniecznie musieliśmy wybrać się na grzybobranie. Zbiory okazały się wyjątkowo obfite, uczestnicy zgromadzili niemalże dwa wiadra kozaków, czarnych łepków, prawdziwków, maślaków i to wszystko w…..15min zbierania  w lasku wielkości naszego boiska zakładowego. Szczęście nam sprzyjało! Na koniec jesiennej eskapady już poza obrębem lasu zorganizowaliśmy ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Organizatorem wycieczki był wychowawca Tomasz Jankowski.

30.09.2013
KONKURS „TRIVIA: SZTUKA PRZETRWANIA W KRZYŻOWYM OGNIU PYTAŃ - 2013”

W dniu 30.09.2013 dwóch wychowanków brało udział w konkursie organizowanym
w Dziale Dziecięco- Młodzieżowym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie. Pretekstem do organizacji tej imprezy są tegoroczne Głogowskie Dni Turystyki oraz podsumowanie zeszłorocznego cyklu spotkań autorskich z ludźmi , którzy na co dzień zajmują się szeroko pojętą turystyką, przeważnie zawodowo, w których to nasi wychowankowie brali zresztą udział.
Konkurs TRIVIA odbywał się w formie turnieju wielozadaniowego. Dwuosobowe drużyny gimnazjalistów z terenu Głogowa i okolic rywalizowały w konkurencjach teoretycznych (wiedza ogólna z tematów: geografia Polski i świata, przyroda, wielcy odkrywcy, sztuka przetrwania, pierwsza pomoc w nagłych przypadkach) i praktycznych (np. udzielenie pierwszej pomocy; przyszywanie guzika; budowa samolotu z papieru itp.)
Nasza drużyna w składzie Patryk S. i Daniel Ch. nie zawiodła. Wśród ośmiu zespołów zajęła piąte miejsce, przegrywając walkę o czwarta lokatę zaledwie paroma małymi punktami.
Opiekunem grupy był Piotr Burba, nauczyciel zawodu z warsztatów ZPiSdN w Głogowie.
Opracował: Piotr Burba

30.09.2013
ZWIEDZANIE WYSTAWY FOTOGRAFII "MALOWANE ŚWIATŁEM - KWIATY POLSKIE"

W połowie września 2013r. Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej Wojciecha Kowalskiego „Malowane światłem – kwiaty polskie”. Wystawa została wyeksponowana w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie. Jest ona częścią Głogowskich Dni Turystyki odbywających się corocznie w naszym mieście. Wystawa „Malowane światłem – kwiaty polskie” przedstawia kwiaty głównie występujące w naszej okolicy, ale też tatrzańskie. Kolekcja liczy 35 fotografii. Autorem prac jest Wojciech Kowalski – obecnie mieszkaniec Nowej Soli. Na serio profesją fotografowania zajął się w 1995r. Przedstawione zdjęcia na pokazie oraz zaprezen- towane w bibliotece przedstawiają miejscowości, które znajdują się wokół Gaworzyc (Mieszków, Dalków, Kurów Wielki, Zimna Brzeźnica) oraz lasy Annobrzeskie. Wojciech Kowalski dorobił się szeregu publikacji m.in. prasowych. Zorganizował kilka plenerów dla fotografików, działa bowiem od 2002 roku w Związku Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP). W dniu 30.09.2013 wychowankowie Naszego zakładu brali udział w wernisażu artysty, opiekunem grupy był Piotr Burba, nauczyciel zawodu w Głogowskim ZPiSdN.
Opracował Piotr Burba

28.09.2013
WYCIECZKA PO GŁOGOWIE

Dnia 28 września 2013 roku członkowie Stowarzyszenia Miłośników Głogowskich Fortyfikacji udostępnili mieszkańcom Głogowa i turystom podziemia znajdujące się w okolicach Starego Miasta. Zwiedzającym udostępniono rejony zakwaterowania, kazamaty i tunele kontrminowe w miejskiej fosie oraz wieżę ratuszową. Wychowankowie naszej placówki Daniel P., Kamil M. i Przemysław W. również mieli okazję w czynny sposób uczestniczyć w poznawaniu historii Głogowa.
Zwiedzaliśmy historyczne miejsca na mapie Starego Miasta oraz byliśmy na najwyższym punkcie widokowym w Głogowie, czyli na wieży ratuszowej. Poza tym byliśmy przy pomniku Jana Pawła II oraz przy murach obronnych grodu głogowskigo z XIII wieku. Największe wrażenie jednak na nas wzbudziła długość tuneli kontrminowych biegnących pod miastem. Kilka metrów pod ziemią przeszliśmy niemal całą szerokość pobliskiego parku, a było to lekko ponad 150metrów. Widzieliśmy ruiny kościoła św. Mikołaja oraz teatru zniszczone w trakcie II wojny światowej.
Organizator Tomasz Szyszkowski

21.09.2013
WOLONTARIAT

„Już po raz drugi wzięliśmy udział w Głogowskim Pikniku Przedszkolaka. Tegoroczny odbył się w Fosie Miejskiej w dniu 21 września pod hasłem „Dookoła Świata”. Kolejny raz włączyliśmy się jako partnerzy w realizację projektu organizowanego przez Radio Plus Głogów i Miejskie Centrum Wspierania Rodziny. Grupa 6 wychowanków wraz z opiekunami zajęła się rozłożeniem sceny, układaniem dekoracji, reportażem fotograficznym oraz ogólnie obsługą miejsca imprezy od strony technicznej. Podobnie jak w roku ubiegłym zaproponowaliśmy dzieciom lepienie w glinie. Zgodnie z hasłem pikniku lepiliśmy zwierzęta z różnych kontynentów. Wykonaliśmy tez specjalnie na piknik plansze Kubusia Puchatka i Pszczółki Mai, przy których dzieci mogły pozować do zdjęć.
Organizator Alina Kowalska

19.06.2013
EGZAMINY CZELADNICZE STOLARZ I ŚLUSARZ

Jak co roku na zakończenie „zmagań” kursowych grupa wychowanków, uczestników kursu zawodowego organizowanego na terenie ZPiSdN w Głogowie, brała udział w Egzaminach w Izbie Rzemieślniczej we Wrocławiu. W tym roku uczestniczyło w nim 7-miu „stolarzy” oraz 5-ciu uczestników kursu w zawodzie ‘ślusarz”. Jak zawsze dali z siebie wszystko co najlepsze i po zdaniu egzaminu uzyskali tytuł Czeladnika w ww zawodach. Komisja egzaminacyjna we Wrocławiu wysoko oceniła poziom wykonanych prac końcowych oraz załączoną do prac i dostarczoną na egzamin dokumentację konstrukcyjno-techologiczną. Opiekunami wychowanków byli w roku szkolnym 2012-13 mgr Stanisław Wołkowski oraz mgr inż. Piotr Burba.
Opracował: Piotr Burba

17.06.2013
INTEGRACJA

Na terenie zakładu gościliśmy po raz pierwszy członków Klubu dla Niepełnosprawnych „Tęczowe Motyle”. Było to już kolejne wspólne spotkanie osób niepełnosprawnych i naszych wolontariuszy. Poprzednie odbywały się w siedzibie Klubu. Tym razem naszych gości zaprosiliśmy do siebie na warsztaty plastyczne z wykorzystaniem techniki quillingu. Po ich zakończeniu spotkaliśmy się wszyscy na pieczeniu kiełbasek przy ognisku. Goście przywieźli ze sobą bule i zaproponowali wspólną grę na zakończenie spotkania.
Opracowała Alina Kowalska

15.06.2013
WOLONTARIAT

„Rodzinnie w królewskim nastroju” to piknik, który odbył się w dniu 15 czerwca. Kolejny raz włączyliśmy się w realizację projektu organizowanego przez Radio Plus Głogów i Miejskie Centrum Wspierania Rodziny. Grupa 8 wychowanków wraz z opiekunami zajęła się rozłożeniem sceny, układaniem dekoracji oraz generalnie obsługą miejsca imprezy rodzinnej. Istotne było dla nas pytanie: Czy zaproponowane przez nas warsztaty dla dzieci będą cieszyć się zainteresowaniem? Okazało się, że tak. Darek W. i Krzysiek G. intensywnie prezentowali technikę quillingu i wspólnie z dziećmi wykonywali kartki dla taty lub mamy. Natomiast Adrian W. demonstrował toczenie na kole garncarskim i pod jego okiem młodzi adepci garncarstwa mogli spróbować swych sił. Zainteresowanie było tak duże, że w chwili odpoczynku Adriana musiał zastąpić wychowawca Sebastian Szczepański. Odwiedził nas również dyrektor p. Marian Chudziński, który aktywnie włączył się w akcję, biorąc udział w sesji zdjęciowej dla ojców i dzieci. Oprócz wymienionych, w pikniku udział wzięli wychowankowie: Kamil B., Daniel Ch., Dawid G., Dawid K., Kamil M. oraz psycholog Magdalena Musiał i terapeuta Alina Kowalska.
Organizator Alina Kowalska

20.05.2013
AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ CIĄG DALSZY...

W ramach realizacji programu usamodzielnienia wychowanków odbyły się teoretyczne i praktyczne zajęcia z zakresu komunikacji, autoprezentacji i rozmów kwalifikacyjnych z wykorzystaniem kamery wideo. Podczas symulacji rozmów kwalifikacyjnych wychowankowie mieli możliwość przeanalizowania błędów i potknięć popełnianych podczas rozmów z pracodawcą. Warsztaty przeprowadziły pedagog – terapeuta Alina Kowalska oraz psycholog Magdalena Musiał.
Opracowała Alina Kowalska

17.05.2013
AKTYWIZACJA W ZAKRESIE POSZUKIWANIA PRACY - SZKOLENIE UCZNIÓW

Jak co roku i od kilku lat o tej samej porze, uczniowie kończący gimnazjum, przygotowywani do opuszczenia zakładu uczestniczyli w szkoleniu aktywizacyjnym, mającym im pomóc w wyborze pracy. Wychowankowie mieli możliwość spojrzenia na realną sytuację na rynku pracy i podjęcie prób dostosowania się do jej twardych reguł poprzez świadome podniesienie swoich wartości.
Czterogodzinnym programem szkolenia z zakresu umiejętności poszukiwania pracy, prowadzonym przez doradców zawodowych z Powiatowego Urzędu Pracy w Głogowie zostało objętych 20 uczniów.
Tematyka szkolenia:
1. Usługi i instrumenty rynku pracy.
2. Dokumenty aplikacyjne: CV, list motywacyjny.
3. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.
4. Analiza pytań.
5. Próbna rozmowa kwalifikacyjna.
Były to zajęcia aktywizujące, prowadzone w formie warsztatów.
Zorganizowała: Maria Ciosek

28.04.2013
WYCHOWANKOWIE POMAGAJĄ W PRACACH MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W GŁOGOWIE

Wychowankowie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Głogowie na trwałe wpisują się w krajobraz miasta, w którym odbywają resocjalizację za popełnione wcześniej wykroczenia. Na apel Kierownika Głogowskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie czterech wychowanków naszej placówki wzięło udział w dniach 21 i 28 kwietnia 2013 roku w pracach na rzecz biblioteki, związanych z remontem Filii nr1 na ulicy Budowlanych 10 w Głogowie. Chłopcy, pod okiem pracowników biblioteki, zajmowali się przenoszeniem księgozbioru na czas remontu placówki. Najpierw segregacja zbiorów, następnie pakowanie i zabezpieczanie na czas transportu i remontu.
Opracował: Piotr Burba

12.04.2013
TWÓRCZY WOLONTARIAT

Ostatnio gościliśmy kilkakrotnie w Klubie dla Osób Niepełnosprawnych „Tęczowe Motyle” oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej na spotkaniach Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Tematem prowadzonych przez nas zajęć były „Techniki dekorowania i wykonywania ozdób świątecznych”. W warsztatach artystycznych udział wzięli wychowankowie: Mateusz Ś., Kamil M., Daniel Ch., Adrian W., Sebastian J. oraz Grzegorz B.
Organizator wyjść: Alina Kowalska.

08.04.2013
WYCIECZKA ZAKŁADOWEGO KOŁA PRZYRODNICZEGO

W dniach 05.04.2013 oraz 08.04.2013 została zorganizowana wycieczka w ramach działalności Zakładowego Koła Przyrodniczego. W wyjeździe wzięli udział wychowankowie: Magda Kamil, Chmielewski Patryk, Parka Daniel, Budas Grzegorz.
Wychowankowie zostali zabrani w lasy nadleśnictwa Głogów gdzie mieli za zadanie dokonać pierwszych wiosennych porządków. Na początku zostali poinstruowani o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas posługiwania się poszczególnymi narzędziami przy wykonywaniu prac oraz wysłuchali zasad postępowania i zachowania się w lesie. Następnie rozdzielono zadania pomiędzy wszystkich uczestników wyjazdu i przystąpiono do prac. Wychowankowie mieli za zadanie wysprzątać wytyczony areał leśny z zalegających w nim połamanych drzew i gałęzi. Podczas wykonywanej pracy, wychowankowie zapoznawani byli z powagą przedsięwzięcia w jakim biorą udział, mogli nauczyć się podstaw dbania o środowisko leśne, które należy przeprowadzić wraz z nadejściem wiosny. Podsumowaniem wyjazdu było wspólne ognisko i pierwsza w tym roku smażona kiełbasa.
Organizator wycieczki: Tomasz Jankowski

23.02.2013
VIII WIELKO GŁOGOWSKIE DYKTANDO

23 lutego br. wychowankowie naszej placówki po raz kolejny wzięli udział w zorganizowa-nym przez Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie - VIII Wielkim Głogowskim Dyktandzie. Autorem tekstu dyktanda był gorzowianin Marek Szopa - mistrz polskiej ortografii w ogólnopolskim dyktandzie w Katowicach 2001r. i Głogowski Mistrz Ortografii 2012.
„Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie”, „Szlachetne zdrowie” - oto poetów rodaków ponadczasowe incipity jakich mało. Nie codziennie korzystamy z ich przesłania, a przecież-byśmy mogli, jeślibyśmy co dzień zażywali ruchu. Reklamy w mass mediach w koło tentują nas w tempie tętna szybkobiegacza suplementami nie tylko cud-, ale i niskokalorycznych diet, odkładanych często gęsto na poświęta. Obiecankami cacankami chcą nas niby wyręczyć, jednak nic a nic nie zastąpi wysiłku - to tylko krótki fragment tekstu , z którym musieli zmierzyć się uczestnicy dyktanda.
Po raz pierwszy w gronie laureatów znalazł się także wychowanek naszej placówki! Pierwsze miejsce wśród gimnazjalistów wywalczył Mateusz Śpiewak, uczeń klasy III b. Zwycięzcy gratulujemy sukcesu i cieszymy się razem z nim! Organizatorzy wyjścia: Maria Ciosek i Jarosław Komisarek

21.02.2013
VI WALENTYNKOWY KONKURS RECYTATORSKI

21 lutego br. w szkole już po raz szósty odbył się Walentynkowy Konkurs Recytatorski Wzięło w nim udział 16 wychowanków naszej placówki. Uczniowie recytowali przed komisją i kolegami wiersze o tematyce miłosnej, których nauczyli się na pamięć. Wśród przedstawianych utworów znalazły się wiersze Haliny Poświatowskiej, Adama Asnyka, Jerzego Lieberta, Jana Kasprowicza oraz Wisławy Szymborskiej. Zanim rozpoczęła się część konkursowa wychowankowie, którzy uczestniczą w projekcie edukacyjnym pod kierunkiem pani Ewy Romanowicz, zaprezentowali nam efekty własnej pracy dzięki, której wszyscy zgromadzeni mogli dowiedzieć się więcej na temat pochodzenia i tradycji Święta Zakochanych oraz jego patrona - Św. Walentego. Recytacjom towarzyszyła również wystawa kartek walentynkowych przygotowanych przez wychowanków w ramach konkursu plastycznego organizowanego przez panią Martę Kałabuk. Jury, w którego skład wchodzili nauczyciele szkoły wysoko oceniło występy i przygotowanie naszych podopiecznych. I miejsce zajął Dariusz W., II miejsce - Igor Cz. i III - Grzegorz Cz. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy konkursu pamiątkowe dyplomy. Organizator: Jarosław Komisarek

01.02.2013
WIECZÓR STRACHÓW

Stowarzyszenie Miłośników Głogowskich Fortyfikacji, Klub Batalionowy JW. 3444 zorganizowało, jak corocznie w czasie zimowych ferii szkolnych, akcję zwiedzania zabytków miasta. W programie ,,Zima w Twierdzy - Głogów 2013” wzięli udział mieszkańcy miasta oraz wychowankowie Zakładu. Bawiąc się uczyli się historii, kulturalnego zachowania, współpracy z przewodnikiem i nauczycielami, opiekunami grupy: M. Ciosek, K. Szczepański. Podążając szlakami historycznego Głogowa: Parkiem Słowiańskim, Aleją Wolności, ulicą Grodzką obok Lapidarium Łodzi Chrystusowej korowód przebierańców dotarł do ruin Kościoła Św. Mikołaja, gdzie nastąpił wybór Miss Szkarady. Po drodze wysłuchano słów przewodnika, obejrzano zdjęcia przedwojennego Głogowa, skonfrontowano pozostałości ruin. Warunkiem udziału w ,,Wieczorze Strachów” było bowiem pojawienie się w przebraniu. Nasi wychowankowie prezentowali się całkiem niewspółcześnie i zafascynowani urodą wampirem. Niestety, nie byli w stanie dorównać pomysłowym jak również historycznym przebraniom uczestników wycieczki.
Organizator: Maria Ciosek

30.01.2013
UCZYMY SIĘ UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY

Szkolenie miało na celu przypomnienie i zdobycie praktycznych umiejętności koniecznych do prawidłowej reakcji w sytuacji zagrożenia życia. Ćwiczenia prowadziły instruktorki Oddziału Ratownictwa Medycznego Ochotniczej Straży Pożarnej w Głogowie, panie: Lidia Chyb oraz Justyna Januszkiewicz. Prezentowały i ćwiczyły z uczniami czynności, jakie należy podjąć, aby uratować czyjeś życie. Przeszkolonych zostało 38 osób, w tym wychowawcy i strażnicy.
Wysoką aktywnością oraz dużą wiedzą zapamiętaną ze szkolenia z ubiegłego roku szkolnego wykazał się wychowanek Dawid G. Wielkie zainteresowanie wszystkich uczestników szkolenia wzbudził uczeń Patryk M., który przyszedł do zakładu z wysokimi umiejętnościami w zakresie ratownictwa przedmedycznego. Organizator: Maria Ciosek

11.01.2013
"DOM ZA KRATAMI”. WYJAZD DO SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT.

W głogowskim ,,Amicusie” przebywa obecnie ok. 100 piesków i ok. 80 kotów. Zwierzęta otrzymują niezbędną ilość pożywienia, mają zapewnioną opiekę weterynaryjną, ale nikt i nic nie zastąpi im jednej rzeczy - ciepła i bliskości człowieka, tego jedynego, wybranego opiekuna, któremu zaufały a nikt nie wie, dlaczego zostały zdradzone. Schronisko to ogrom psiego nieszczęścia, życiowa tragedia, nieobojętna wszystkim wrażliwym ludziom.
Nasi wychowankowie współpracują z ,,Amicusem” od kilku lat. Sprzątają alejki, wyprowadzają pieski, organizują zbiórki karmy, pieniędzy na potrzeby schroniska, przekazują zużyte koce i kołdry. W tym roku zainteresowanie sprawami schroniska, zwłaszcza bezdomnością i możliwościami jej złagodzenia to jeden z etapów realizacji projektu edukacyjnego ,,Dom rodziny widać, choć nie ma go blisko”.
Rok 2013 wychowankowie rozpoczęli od podarowania 2 worków kocyków i kołder. Organizator: Maria Ciosek


2012 l 2011 l 2010 l 2009 l 2008 l 2007 l 2006 l 2005 l 2004


spacer spacer