głogów zakład poprawczy poprawczak
resocjalizacja

Majątek

Kontrola zarządcza

logo zpisdn

resocjalizować

internatzpisdn

resocjalizować

zp

resocjalizować

schronisko

PROJEKTY UNIJNE

Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Głogowie bierze udział w Projektach systemowych Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach Priorytetu I Zatrudnienie i integracja społeczna Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL)

KONKURS - "MÓJ PIERWSZY KROK ZAWODOWY" - ROZSTRZYGNIĘTY

Dnia 17.11.2009r. w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Głogowie odbył się konkurs pod nazwą "Mój pierwszy zawodowy krok". Wzięło w nim udział 8 spośród 24 wychowanków, którzy uczestniczyli w szkoleniu nt.: "Przygotowanie osób przebywających w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich do kontaktów z instytucjami rynku pracy i pomocy społecznej", zrealizowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego. Konkurs stanowił kolejny etap projektu.

Miejsca na podium zajęli:
I miejsce- Łukasz,
II miejsce- Sebastian,
III miejsce- Kamil.

strzalka strzalka POBIERZ CAŁOŚĆ

SZKOLENIE W RAMACH PROGRAMU UNIJNEGO

W dniach 7-9 maj 2009r., w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Głogowie, odbył się cykl szkoleniowy skierowany do wychowanków zakładów i schronisk. Szkolenie zrealizowane zostało w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Udział w nim wzięło 24 nieletnich.

Pierwszym zadaniem, zrealizowanym w ramach projektu systemowego przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości w Warszawie, było "Przygotowanie osób przebywających w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich do kontaktów z instytucjami rynku pracy i pomocy społecznej".

Celem szkolenia było przede wszystkim wyposażenie nieletnich w teoretyczną wiedzę (moduł teoretyczny szkolenia) oraz praktyczne umiejętności (moduł warsztatowy szkolenia), które umożliwią im aktywne poszukiwanie pracy. Dzięki temu wychowankowie mogli nie tylko zaznajomić się z elementami prawa pracy czy sposobami wyszukiwania ofert zatrudnienia, ale także, pod okiem specjalisty, napisać CV, list motywacyjny, a nawet nauczyć się, w jaki sposób wprowadzać zmiany warunków umowy o pracy.

Uczestnicy szkolenia to w dużej mierze wychowankowie, którzy przygotowują się do opuszczenia placówki w czerwcu br., dlatego wszelka forma aktywizacji do prawidłowego funkcjonowania w warunkach wolnościowych w ich przypadku jest szczególnie ważna. Większość z nich nastawiona jest na podjęcie pracy, zatem wiedza zdobyta w ramach niniejszego cyklu szkoleniowego umożliwi im podjęcie decyzji co do wyboru drogi zawodowej poprzez właściwy wybór rodzaju umowy, prawidłowe jej zawarcie, a także utrzymanie zatrudnienia.

Cykl szkoleniowy zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki prowadzić ma nie tylko do nabycia przez nieletnich umiejętności pomagających w aktywnym poszukiwaniu pracy, ale także do uwrażliwienia instytucji rynku pracy i pomocy społecznej na specyficzne problemy, trudności oraz potrzeby osób przebywających w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.
Uczestnicy spotkania otrzymali także materiały szkoleniowe-przewodnik wraz z płytą CD- gdzie zawarte zostały tematy omawiane podczas szkolenia, wzory pism urzędowych, a także cenne rady i wskazówki pomocne podczas poruszania się po rynku pracy.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nieletni w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Głogowie systematycznie przygotowywani są życia poza placówką. Szkolenie w ramach POKL to kontynuacja pracy, jaką na co dzień podejmują pracownicy pedagogiczni zakładu (psycholodzy, pedagodzy, wychowawcy oraz nauczyciele). Od marca br. terapeutka- Julita Zwolińska, realizowała z wychowankami autorski "Program edukacyjny przygotowujący do aktywnego poszukiwania pracy, usamodzielniania się", który oprócz redagowania pism urzędowych czy zaznajomienie się z działalnością urzędów pracy, umożliwia także wypróbowanie swych sił podczas symulowanej rozmowy kwalifikacyjnej (autoprezentacji), a także zbadanie własnych umiejętności za pomocą kwestionariusza predyspozycji zawodowych.

Wspólnie z nieletnimi opracowywany jest także indywidualny program usamodzielnienia, skonstruowany na potrzeby naszej placówki przez pedagoga zakładu. Zakłada on współpracę z powiatowymi centrami pomocy rodzinie, a także umożliwia wychowankom, którzy ukończyli 18 rok życia, uzyskanie pomocy pieniężnej na usamodzielnienie, kontynuowanie nauki oraz zagospodarowanie.

Nieletni objęci są także całościową opieką psychologiczną. Indywidualne rozmowy z wychowankami nastawione są na mobilizowanie ich do właściwych zachowań w warunkach wolnościowych, wyposażenie w praktyczne umiejętności radzenia sobie ze stresem , a także udzielanie wsparcia we właściwych wyborach. strzalka strzalka POBIERZ CAŁOŚĆ

PLAN KOMUNIKACJI PROGRAMU OPERACYJNEGO KAPITAŁ LUDZKI strzalka strzalka POBIERZ

PROJEKTY SYSTEMOWE MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOŚCI W RAMACH PRIORYTETU I ZATRUDNIENIE I INTEGRACJA SPOŁECZNA PROGRAMU OPERACYJNEGO KAPITAŁ LUDZKI (PO KL) strzalka strzalka WIĘCEJ



spacer spacer