08.11.2016 SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ ŚRODOWISKOWĄ W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU ,,BĘDĘ KOCHANYM I KOCHAJĄCYM TATĄ”

W dniu 8 listopada   odbyło się  w naszym Zakładzie spotkanie z pielęgniarką środowiskową  w ramach realizacji IV edycji  projektu  ,,Będę kochanym i kochającym tatą”.

Projekt jest realizowany od 2012 roku.   W roku szkolnym 2016/2017 uczestniczy w nim 8 wychowanków.

W zajęciach wziął  udział ubiegłoroczny uczestnik projektu, który jako jedyny w historii realizacji projektu zdobył 100% możliwych punktów.

Na spotkaniu pielęgniarka  zwróciła uwagę na opiekę  nad partnerką w okresie ciąży oraz bezpośrednio po porodzie. Omówiła  i  demonstrowała przy pomocy wychowanków sposób postępowania z noworodkiem od pierwszych dni jego życia.

Wychowankowie  przewijali lalkę, ubierali, wykonywali czynności przy karmieniu,  właściwym podnoszeniu, zabawianiu, usypianiu, kąpieli oraz wkładaniu do łóżeczka.

Uczyli się również postępowania w sytuacji zagrożenia życia dziecka np. podczas bezdechu, zakrztuszenia.

Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się:

– jak przygotować się do przyjścia dziecka (umeblowanie pokoju, ubranka, podstawowy sprzęt służący do pielęgnacji noworodka),

– od kiedy opiekę nad noworodkiem przejmują ośrodki podstawowej opieki medycznej,

– jakie są częste niedomagania i choroby wieku niemowlęcego, jak im zapobiegać, jak leczyć domowymi sposobami, kiedy bezwzględnie należy szukać pomocy medycznej,

– jakie są podstawowe, obowiązkowe szczepienia niemowlaka,

– poznali prawidłowe sposoby postępowania z niemowlęciem przy karmieniu, przewijaniu, ubieraniu, codziennej higienie, spacerach, usypianiu.

W celu zainteresowania wszystkich uczniów projektem  i uświadomienia im roli ojca, do jakiej dorastają,  zorganizowano fotograficzną ekspozycję przebiegu spotkania.