Wolontariat

Akcje charytatywne

Od grudnia 2011 roku bierzemy udział w akcjach charytatywnych na rzecz chorych dzieci.  Nawiązaliśmy  współpracę ze Stowarzyszeniem ?Otwarte Drzwi?, które zajmuje się m.in. pomocą chorym dzieciom. Dzięki tej współpracy mogliśmy wziąć udział jako wo-lontariusze Stowarzyszenia w Świątecznym Kiermaszu Rodzinnym ?Gwiazdor dla Oliwiera? organizowanym w dniu 18.12.2011r.  Grupa wychowanków wykonała prace na cele charytatywne, dla chorego Oliwiera. Powstawały piękne prace qullingowe i nie tylko. Wychowankowie wykonywali bombki ozdabiane quillingiem, wypalali sklejki, na których odrysowane były twarze papieża Jana Pawła II, kartki świąteczne  oraz prace z wykorzystaniem techniki decupage, także o tematyce świątecznej.

W akcję zaangażowali się nie tylko wychowankowie, ale również pracownicy naszej placówki wraz z rodzinami. Zebraliśmy ponad 600zł, które przekazaliśmy na leczenie Oliwiera. Taka pomoc stała się naszą tradycją. W kolejnych latach wspieraliśmy akcje zbierania pieniędzy na leczenie Pawełka, Adriana i Hani. W trakcie kolejnych kiermaszy świątecznych ściśle współpracowaliśmy też z Radiem Plus Głogów, który był ich współorganizatorem. Wychowankowie już nie tylko wykonywali prace plastyczne, ale  też pomagali w przygotowaniu placu, ustawianiu stołów i dekoracji przed kiermaszu oraz porządkowali terem po zakończeniu akcji.

Pogotowie lekcyjne

Od kwietnia 2015r. przyłączyliśmy się Programu ?Pogotowie lekcyjne? realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Głogowie. Wolontariusze z naszej placówki we wtorki, w godzinach popołudniowych, na terenie Domu Samotnych Matek odrabiają prace domowe z dziećmi, a po ich zakończeniu wspólnie spędzają czas grając w gry planszowe, bawiąc się na placu zabaw lub wykonując prace plastyczne.

Wolontariuszami są wychowankowie oraz ich opiekunowie: nauczyciele matematyki i języka polskiego, psycholog oraz pedagog-terapeuta. Czasami też w zajęciach uczestniczy nasz pies Baster, którego dzieci uwielbiają.

Tworzymy razem

Program arteterapeutyczny jest adresowany do wychowanków Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Głogowie oraz uczniów Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych; Szkoły Podstawowej nr 5, Gimnazjum nr 8, Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz dzieci w Oddziale Przedszkolnym. Realizowany jest od kwietnia 2014r.

Założeniem Programu jest rozwijanie zainteresowań nieletnich oraz dzieci i młodzieży pod względem artystycznym i zdobycie umiejętności wzajemnego nawiązywania kontaktów interpersonalnych podczas wspólnych zajęć.

Program ten uwrażliwia wychowanków zakładu na problemy osób niepełnosprawnych, oraz pomaga poznać metody pracy z tymi osobami. Jest to forma integracji zdrowych osób
z niepełnosprawnymi. Zajęcia odbywają się na terenie filii Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych przy ul. Perseusza w Głogowie oraz na terenie zakładu.