13.09.2016 JEDNOSTKA RATOWNICTWA GÓRNICZO – HUTNICZEGO KGHM W LUBINIE ROZPOCZĘŁA WSPÓŁPRACĘ Z NASZYM ZAKŁADEM

Bardzo cieszymy się, że panowie odpowiedzieli na nasze zaproszenie  i doszło do spotkania w Głogowie. Wiążemy nadzieję na dalszą współpracę.

To najlepsi z najlepszych – powiedział Dyrektor Naczelny JRG-H  w Lubinie, pan D. Kubiak.

Białe Orły z KGHM okazały się naprawdę  jednymi z najlepszych ratowników na świecie.

Po raz kolejny dowiedli swoich umiejętności  – w tym roku z międzynarodowych zawodów w kanadyjskim Sudbury  przywieźli dwa medale:

– złoty medal w konkurencji ratownictwa wysokościowego na linach,

– brązowy medal w klasyfikacji  generalnej, obejmującej wszystkie umiejętności potrzebne do ratowania życia górników. Ustąpili  miejsca tylko Kanadyjczykom i Irlandczykom.

W ZPiSdN w Głogowie przeprowadzili szkolenie   dwaj ratownicy z wyróżnionej grupy: pan Jacek Gąsieniec- nadsztygar mechaniczny, z-ca Kierownika Górniczego Pogotowia JRG ? H KGHM  i pan Jakub Lewicki – mechanik sprzętu ratowniczego JRG-H KGHM.

Wobec takiego zaplecza szkoleniowego, kiedy mistrzowie  świata przekazywali wiedzę i swoje doświadczenie, nasi uczniowie zdobywali umiejętności zachowania się i niesienia pomocy w sytuacjach zagrażających życiu. Oprócz podstawowych czynności związanych z zatrzymaniem akcji serca, zranieniach, skaleczeniach, urazach kości nauczyli się , jak wydobywać poszkodowanego w wypadkach drogowych z samochodu. Zrozumieli, że należy dobrze poznać rzemiosło ratownika, tak potrzebne każdemu. Niesienie pomocy drugiemu człowiekowi , bez względu na przekonania, narodowość, czy kolor skóry to  szeroko rozumiane człowieczeństwo. Zachęcając i interesując wychowanków pracą ratownika mamy nadzieję, że może w przyszłości stawią czoła wyzwaniom, jaki niesie ten zawód i przyczynią się do uratowania niejednego życia.