W dniu 15 listopada br., w ramach przedsięwzięć organizowanych w internacie naszej Placówki w zakresie profilaktyki antynikotynowej, przygotowaliśmy akcję z zakresu profilaktyki prozdrowotnej promującą zdrowy tryb życia wolny od nałogu tytoniowego i zachęcającą do rzucania palenia. Przedsięwzięcie zorganizowaliśmy w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia, który na całym świecie przypada w trzeci czwartek listopada. Święto to ma już ponad 30-letnią tradycję, a sam pomysł na jego obchodzenie zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień.

W ramach profilaktyki antynikotynowej pielęgniarka Zakładu we współpracy z kierownikiem internatu, przygotowali akcję właśnie z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. W ramach tej inicjatywy przygotowane zostały gazetki dotyczące szkodliwości palenia. Były plakaty obrazujące skutki zdrowotne nałogu tytoniowego oraz materiały edukacyjne o sposobach rzucania palenia. Wychowankowie otrzymali również ulotki informacyjno-edukacyjne dotyczące poruszanej problematyki. Zorganizowane zostało także spotkanie wychowanków z pracownikiem głogowskiego sanepidu. Podczas samego spotkania, w którym uczestniczyły wszystkie grupy wychowawcze, wychowankowie zostali zapoznani z zagadnieniami z zakresu szeroko rozumianej tematyki anty-nikotynowej. Pogadankę tematyczną na temat zdrowotnych i społecznych skutków palenia papierosów wygłosiła pani pielęgniarka, która bardzo mocno namawiała chłopców do rzucenia palenia. Wychowankowie dostali jasny przekaz, że palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na wiele poważnych chorób.

Mówiliśmy m.in. o jego wpływie na choroby nowotworowe, na choroby układu oddechowego i krążenia. Duży nacisk położyliśmy na omówienie skutków palenia w bardzo młodym wieku (osłabienie odporności; problemy z zapamiętywaniem skutkujące problemami w nauce; gorsze wyniki w sporcie; niższy wzrost i waga niż niepalący rówieśnicy itp.). W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Chłopcy dowiedzieli się także o biernym paleniu. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają przecież nie tylko osobę paląca, ale również jej bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuc o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego. W drugiej części spotkania nasz gość, Pani z sanepidu, przebadała chętnych chłopców na zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu i na tej podstawie określiła stopień uzależnienia.

Wychowankowie bardzo chętnie wzięli udział w tym badaniu. Cieszy fakt, że żadnemu z przebadanych chłopców nie wyszedł wynik wskazujący na duże uzależnienie.

Tego dnia zachęcaliśmy wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia. Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób od-tytoniowych. Kilku wychowanków zadeklarowało chęć rzucenia palenia, a chłopcy niepalący zostali nagrodzeni zdrowym podarunkiem w postaci owoców cytrusowych.

Celem całej akcji było kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych u wychowanków i promowanie mody na niepalenie.