Aktywny udział oraz pomoc w organizacji VIII GŁOGOWSKICH OBCHODÓW NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – „BIEG TROPEM WILCZYM”.

W dniu 1 marca 2020 roku w Głogowie odbyły się coroczne uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w których zawsze bierzemy aktywny udział. Tym razem Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów, z którym internat naszej Placówki współpracuje już od wielu lat, zaprosiło mieszkańców Głogowa, aby wspólnie – na sportowo – oddali hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego. Impreza odbyła się pod hasłem: „Nic dla siebie, wszystko dla Ojczyzny”, tj. do słów Anatola Radziwonika ps. Olech. Zawody BIEG TROPEM WILCZYM zorganizowane zostały w głogowskiej Fosie Miejskiej, a na starcie zjawiło się 120 zawodniczek i zawodników ubranych w koszulki „Wyklętych”. Bieg odbył się na symbolicznej trasie 1963 metrów, czyli dacie śmierci ostatniego z „Wyklętych” Józefa Franczaka ps. Laluś.

Internat reprezentowany był przez drużynę składająca się z trzech wychowanków i dwóch wychowawców, którzy aktywnie uczestniczyli w całym wydarzeniu. Szymon i Eryk wraz z jednym wychowawcą po odpowiedniej rozgrzewce wystartowali w biegu, natomiast Damian z drugim wychowawcą włączyli się w organizację biegu robiąc zdjęcia uczestnikom oraz pomagając przy wręczaniu medali i gadżetów okolicznościowych na mecie całego przedsięwzięcia.

Zajęte miejsce nie było tak ważne jak sam udział w tym symbolicznym biegu. Mimo to, wszystkim uczestnikom zawodów nie można było odmówić zaangażowania i woli walki do ostatniego metra. Tu nie było przegranych. Każdy uczestnik biegu był zwycięzcą i każdy otrzymał medal pamiątkowy z gadżetami przedstawiającymi sylwetki niektórych z Żołnierzy Podziemnego Państwa Antykomunistycznego.

Celem naszego uczestnictwa w tej imprezie było przede wszystkim kształtowanie u wychowanków postaw patriotycznych poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o działalności konspiracyjnej Polskiego Państwa Podziemnego w latach 1944–1963. Równie istotnym celem było wdrażanie wychowanków do samokształcenia i rozbudzania własnych zainteresowań i poglądów oraz umożliwienie im bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. Była to doskonała okazja do czynnego zaangażowania naszych podopiecznych do godnego upamiętnienia Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.