Ćwiczenia ratownicze

Już po raz piąty odbyły się ćwiczenia ratownicze prowadzone  przez Jednostkę Ratownictwa Górniczo – Hutniczego KGHM w Lubinie, która od roku 2016  współpracuje z naszym zakładem.

JRG-H KGHM w Lubinie zasłynęła w świecie zdobywając w Kanadzie złoty medal w konkurencji ratownictwa wysokościowego na linach oraz brązowy medal w klasyfikacji  generalnej, obejmującej wszystkie umiejętności potrzebne do ratowania życia górników.

Szkolenie  przeprowadzili perfekcyjnie dwaj ratownicy z wyróżnionej grupy: zastępca kierownika Górniczego Pogotowia Ratunkowego p. Jacek Gąsieniec i ratownik górniczy KSRG Polkowice – Sieroszowice p. Łukasz Dominów.

Mistrzowie  świata dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą, a nasi uczniowie zdobywali umiejętności zachowania się i niesienia pomocy w sytuacjach zagrażających życiu. Ratownicy uczyli wykonywania podstawowych czynności związanych z zatrzymaniem akcji serca, stłuczeniach,  zranieniach, skaleczeniach, złamaniach, zwichnięciach, oparzeniach, omdleniach, urazach kości. Wychowankowie, za przykładem Dyrektora szkoły  ćwiczyli na fantomie układanie nieprzytomnego, wykonywanie sztucznego oddychania, pobudzanie czynności serca. Chyba zrozumieli, że należy dobrze poznać rzemiosło ratownika, tak potrzebne każdemu, ratujące  życie może komuś z rodziny, znajomemu, drogiej osobie. Warto wiedzieć, jak pomagać, gdy wydarzy się coś strasznego, nieprzewidzianego, nieoczekiwanego.

Z roku na rok jest coraz więcej wypadków na drogach. Co sekundę ginie na świecie człowiek. Tragedia przychodzi nagle i niespodziewanie, dzieje się blisko nas. Wielu, często bardzo młodych ludzi traci życie w ułamku sekundy, jeszcze więcej zostaje kalekami. Ich rodziny cierpią, borykają się z wielkimi problemami, tracą jedynego żywiciela rodziny, dzieci cierpią z powodu utraty najbliższych.

Nauczmy się pomagać udzielać pomocy, musimy umieć to zrobić. Współczesny świat stawia nam wyzwania.

Zachęcając i interesując wychowanków pracą ratownika mamy nadzieję, że w przyszłości nie przejdą obojętnie wobec nieszczęścia, stawią czoła wyzwaniom i przyczynią się do uratowania niejednego życia.

Dziękujemy Panom za zaangażowanie i pomoc w rozwijaniu umiejętności ratowniczych w każdej sytuacji.