Ćwiczenia ratownicze

Już po raz trzeci  odbyły się ćwiczenia ratownicze prowadzone  przez Jednostkę Ratownictwa Górniczo – Hutniczego KGHM w Lubinie, która od roku 2016  współpracuje z naszym zakładem.

JRG-H KGHM w Lubinie zasłynęła w świecie zdobywając w Kanadzie złoty medal w konkurencji ratownictwa wysokościowego na linach oraz brązowy medal w klasyfikacji  generalnej, obejmującej wszystkie umiejętności potrzebne do ratowania życia górników.

Szkolenie  przeprowadzili dwaj ratownicy z wyróżnionej grupy: zastępca kierownika Górniczego Pogotowia Ratunkowego p. Jacek Gąsieniec i ratownik górniczy p. Tomasz Zblewski.

Mistrzowie  świata dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą, a nasi uczniowie zdobywali umiejętności zachowania się i niesienia pomocy w sytuacjach zagrażających życiu. Ratownicy uczyli wykonywania podstawowych czynności związanych z zatrzymaniem akcji serca, stłuczeniach,  zranieniach, skaleczeniach, złamaniach, zwichnięciach, oparzeniach, omdleniach, urazach kości. Wychowankowie, za przykładem Dyrektora szkoły i nauczycielki ćwiczyli na fantomie układanie nieprzytomnego, wykonywanie sztucznego oddychania, pobudzanie czynności serca. Zrozumieli, że należy dobrze poznać rzemiosło ratownika, tak potrzebne każdemu, ratujące  życie może komuś z rodziny, znajomemu, drogiej osobie. Może  ktoś odwdzięczy się w ten sam sposób. Warto wiedzieć, jak pomagać, gdy wydarzy się coś strasznego, nieprzewidzianego, nieoczekiwanego.

Z roku na rok jest coraz więcej wypadków na drogach. Co sekundę ginie na świecie człowiek. Tragedia przychodzi nagle i niespodziewanie, dzieje się blisko nas. Wielu, często bardzo młodych ludzi traci życie w ułamku sekundy, jeszcze więcej zostaje kalekami. Ich rodziny cierpią, borykają się z wielkimi problemami, tracą jedynego żywiciela rodziny, dzieci cierpią z powodu utraty najbliższych.

Nauczmy się pomagać udzielać pomocy, musimy umieć to zrobić. Współczesny świat stawia nam wyzwania.

Zachęcając i interesując wychowanków pracą ratownika mamy nadzieję, że w przyszłości nie przejdą obojętnie wobec nieszczęścia, stawią czoła wyzwaniom i przyczynią się do uratowania niejednego życia.