CZĘSTOCHOWA – ZAWIERCIE – WYCIECZKA

Celem wycieczki było spotkanie i wymiana doświadczeń wychowanków ZPiSdN w Głogowie   realizujących od 5 lat   projekt ,,Będę kochanym i kochającym tatą” z uczestniczkami  projektu ,,Będę mamą” z ZPiSdN w Zawierciu.

Wyjazd do Zawiercia połączyliśmy ze zwiedzaniem  Jasnej Góry w Częstochowie.

Duże wrażenie wywarła na nas bazylika i ogromna ilość turystów i  pielgrzymów z różnych stron świata. Wokół nas przetaczała się historia. Mury   były   nieme, ale    wydawało się,   jakby wołały  do nas i wszystko, ze szczegółami  chciały przekazać. W skupieniu i z powagą uczestniczyliśmy w tym narodowym nabożeństwie.

Po dwóch godzinach medytacji i spaceru po murach klasztornych pojechaliśmy w dalszą drogę, do celu naszej podróży, do Zawiercia.

W Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Zawierciu przyjęto nas bardzo miło.

Byliśmy tam oczekiwanymi gośćmi. Zwiedziliśmy pomieszczenia. Do tej pory jesteśmy pod wrażeniem  pięknie urządzonego, zadbanego  obiektu i uprzejmości i jego gospodarzy.

Pani Agata Bartkowiak zorganizowała spotkanie z 10 wychowankami. Dziewczęta przygotowały dla nas poczęstunek –  upiekły różne ciasta. Przy  dekoracyjnym, zastawionym  stole, przy kawie i  herbacie miło upływał czas wymiany doświadczeń. Oglądaliśmy  prezentację  multimedialną,   wydawnictwa i  rozmawialiśmy.

 

Rozmawialiśmy dużo i  długo. Padało wiele pytań, roztrząsaliśmy wiele spraw.  Owocna dyskusja dała wiele przemyśleń nad dalszą pracą przy projektach. Uświadomienie i pokazanie, jak kobiety podchodzą do macierzyństwa, jak przygotowywały się do niego pracując z symulatorem niemowlęcia wywołało wielkie zdziwienie wśród naszych wychowanków. Dostali też pouczenia od dziewczyn, ale też   sami również opowiadali o swoich odczuciach. Obie strony skorzystały wiele.

Wróciliśmy z nowymi doświadczeniami i pomysłami. Jesteśmy o nie  bogatsi.

Dziękujemy Dyrekcji Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich W Zawierciu za umożliwienie nam kontaktu z dziewczętami. To spotkanie otworzyło nam oczy na wiele spraw.

Dziękujemy Dyrekcji Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Głogowie za wspieranie  naszego zamierzenia od początku,   od  pomysłu do finału.  Bez pomocy  kierowniczego nadzoru zakładu, szkoły i warsztatów nasze spotkanie nie doszłoby   do skutku.