„Geometria we fryzjerstwie”-XXII Dolnośląski Festiwal Nauki

W dniu 10 października 2019 roku trzech wychowanków wzięło udział w wykładzie,  pokazach oraz warsztatach organizowanych w pracowni fryzjerskiej Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących przy ul. Perseusza 5 z w Głogowie. W tym roku wydarzenie  odbywało się pod hasłem „Między duchem a materią pośredniczy matematyka”. I do niego nawiązywały przygotowane zajęcia pt. ,,Geometria we fryzjerstwie.”

Cały świat jest zbudowany z matematyki, więc podstawą jest, by znać matematykę . Natomiast w świecie fryzjerstwa najważniejsza jest geometria. To dzięki niej jesteśmy w stanie podjąć odpowiednie decyzje do tego, żeby u kobiet zbudować owal, a u mężczyzn sześcian. Ważne jest też to, aby umieć rozgraniczyć te dwie figury geometryczne, by mężczyzna nie nosił damskiej fryzury (owalnej), a kobieta nie nosiła męskiej fryzury (sześciennej). Tego dotyczyło  spotkanie, w których uczestniczyli nasi wychowankowie. I właśnie były to zajęcia  z geometrii. Uczestników proszono, by myślami powrócili do szkoły i wyobrazili sobie, że są na lekcji  geometrii. Odbyła się prezentacja wprowadzająca w świat fryzjerstwa. Następnie uczniowie projektowali fryzury symetryczne i asymetryczne pod kierunkiem uroczych pań prowadzących zajęcia i dwóch asystentek – uczennic szkoły. Wyniki prac zabraliśmy ze sobą do Zakładu.

Głównymi celami zajęć było zainteresowanie uczniów geometrią, fryzjerstwem, ukazanie związków pomiędzy nauką a życiem, wzmocnienie postaw prospołecznych, niwelowanie zachowań agresywnych poprzez kontakt i obserwację młodzieży w innej szkole,  oraz pożyteczne spędzenie czasu.