INTERNATOWY KONKURS HISTORYCZNY

Historia pełna jest znaków i symboli, są one starsze niż pismo. Nie da się sprawnie poruszać po historii bez znajomości podstawowego kodu symboli i znaków, które w polskiej historii stały się swego rodzaju miejscami pamięci we współczesnym świecie.

 

Polska historia w pełni nasycona jest symbolami, dlatego w ramach obchodów Narodowego Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w dniu 3 maja 2019 roku wychowawca internatu przeprowadził konkurs wiedzy o znakach i symbolach kojarzących się z polską historią. Przedsięwzięcie mogło być zorganizowane dzięki grze edukacyjnej „ZNAJ ZNAK”, którą internat naszej Placówki otrzymał z Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki grze wiedza na temat polskiej historii w formie znaków i symboli trafia do odbiorcy niemal samoistnie, podczas zabawy i tak właśnie było także podczas naszego konkursu.

 

W takcie rozgrywki wychowankowie uczyli się rozpoznawać symboliczne dla polskiej historii znaki, symbole, daty, postacie, miejsca czy przedmioty. Kilku wychowanków wykazało dość obszerną wiedzę i znajomość polskich znaków i symboli, szczególnie dotyczących czasów II wojny światowej. Znaczna część jednak miała wyraźny problem, ale odpowiednio nakierowywani przez organizatora konkursu potrafili w przybliżeniu określić czego dotyczą wskazywane ilustracje.

 

Konkurs miał na celu właściwy rozwój i krzewienie wartości patriotycznych wśród wychowanków, nabieranie szacunku do tradycji oraz budowanie dumy narodowej z bycia Polakiem. Podczas całej imprezy wychowankowie w niestandardowy sposób mogli zdobyć wiedzę historyczną. Był to bardzo dobrze spędzony czas.

 

Podopieczni, którzy zajęli pierwsze trzy pierwsze miejsca w konkursie otrzymali nagrody .

 

Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy!