JEDNOSTKA RATOWNICTWA GÓRNICZO – HUTNICZEGO KGHM W LUBINIE KONTYNUUJE WSPÓŁPRACĘ Z NASZYM ZAKŁADEM

Nawiązana współpraca w ubiegłym roku przyniosła owoce. Bardzo cieszymy się, że panowie ponownie odpowiedzieli na nasze zaproszenie i mogliśmy znów spotkać się w ZPiSdN w Głogowie na ćwiczeniach ratowniczych.

JRGH KGHM w Lubinie zasłynęła w świecie zdobywając  złoty medal w konkurencji ratownictwa wysokościowego na linach oraz brązowy medal w klasyfikacji  generalnej, obejmującej wszystkie umiejętności potrzebne do ratowania życia górników. Ustąpili  miejsca tylko Kanadyjczykom i Irlandczykom.

W  naszym zakładzie szkolenie  przeprowadzili    dwaj ratownicy z wyróżnionej grupy:   p. Jacek Gąsieniec z-ca Kierownika Górniczego Pogotowia Ratowniczego JRGH KGHM   i p. Krzysztof Skraba – mechanik sprzętu ratowniczego ZG Rudna.

Wobec takiego zaplecza szkoleniowego, kiedy mistrzowie  świata przekazywali wiedzę i swoje doświadczenie, nasi uczniowie zdobywali umiejętności zachowania się i niesienia pomocy w sytuacjach zagrażających życiu. Oprócz podstawowych czynności związanych z zatrzymaniem akcji serca, zranieniach, skaleczeniach, urazach kości nauczyli się jak wydobywać poszkodowanego w wypadkach drogowych z samochodu. Zrozumieli, że należy dobrze poznać rzemiosło ratownika, tak potrzebne każdemu.

Niesienie pomocy drugiemu człowiekowi  bez względu na przekonania, narodowość, czy kolor skóry to  szeroko rozumiane człowieczeństwo.

Zachęcając i interesując wychowanków pracą ratownika mamy nadzieję, że może w przyszłości stawią czoła wyzwaniom, jaki niesie ten zawód i przyczynią się do uratowania niejednego życia.

Do spotkania doszło dzięki osobistemu zaangażowaniu Pana Dyrektora Darosława Kubiaka. Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi i ekipie ratowniczej.