KONKURS HISTORYCZNY W INTERNACIE ZPiSdN GŁOGÓW

Historia pełna jest znaków i symboli – są one starsze niż pismo. Nie da się sprawnie poruszać po historii bez znajomości podstawowego kodu symboli i znaków. Symbole w polskiej historii stały się swego rodzaju miejscami pamięci we współczesnym świecie. Są jednym z najważniejszych elementów wspominania historii, a znajomość ich kodu jest konieczna, by zrozumieć niesione przesłanie. Bez tego nikt nie zrozumie co oznaczają plakaty przedstawiające np. literę „P” zakończoną kotwicą i z napisem „Pamiętamy”. By zrozumieć tego rodzaju kody warto poznać znaczenie i historię powstania najważniejszych znaków i symboli. To była myśl przewodnia, którą kierował się wychowawca internatu naszej Placówki podejmując się organizacji Konkursu Historycznego.

W dniu 27 lipca 2018 roku, dbając o właściwy rozwój i krzewienie wartości patriotycznych wśród wychowanków, w internacie naszej Placówki przeprowadzony został KONKURS HISTORYCZNY (Konkurs wiedzy o znakach i symbolach kojarzących się polską historią). Dzięki grze edukacyjnej „ZNAJ ZNAK”, otrzymanej z Instytutu Pamięci Narodowej, wiedza na temat polskiej historii w formie znaków i symboli trafia do odbiorcy niemal samoistnie, podczas zabawy. W takcie rozgrywek konkursowych wychowankowie uczyli się rozpoznawać symboliczne dla polskiej historii znaki, symbole, daty, postacie, miejsca czy przedmioty. Znaczna część wychowanków wykazała się dość obszerną wiedzą i znajomością polskich znaków i symboli, szczególnie tych dotyczących czasów II Wojny Światowej. Odpowiednio nakierowywani przez wychowawcę potrafili w przybliżeniu określić czego dotyczą wskazywane ilustracje.

Podczas całej imprezy wychowankowie w niestandardowy sposób mogli zdobyć wiedzę historyczną. Był to bardzo dobrze spędzony czas.

Wychowankowie, którzy zajęli pierwsze 3 miejsca w konkursie otrzymali nagrody rzeczowe w postaci kubków i koszulek, a kolejne 3 miejsca nagrodzone zostały wnioskami pochwalnymi.

Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy!