Narodowe Czytanie ,,Przedwiośnia” S. Żeromskiego w 100 rocznicę odzyskania niepodległości

Na początku  2018 roku rozpoczęliśmy w naszym zakładzie obchody 100 – lecia  odzyskania niepodległości. Kolejnym działaniem w tym roku jest  organizowana siódma edycja Narodowego Czytania.

Czytanie ,,Przedwiośnia” S. Żeromskiego w zakładzie od 2012 roku to odpowiedź na akcję Pary Prezydenckiej.

W dniu 18 września 2018r.  w pracowni języka polskiego  spotkali się pracownicy zakładu i wychowankowie, aby uczcić pamięć ludzi, którzy walczyli o naszą niepodległość. Jesteśmy Polakami, poznajemy historię naszego narodu a naszym przodkom zawdzięczamy życie w niepodległym kraju.

Zobaczyliśmy uczestników akcji rozsianych w 2950 miejscach po świecie w 35 krajach, w tym także na Antarktydzie – gdzie czytano ,,Przedwiośnie”.  Oglądaliśmy Parę Prezydencką, która zainaugurowała i zakończyła 12 godzinne czytanie w Ogrodzie Saskim. Czytaliśmy fragmenty listu Prezydenta skierowane do wszystkich Polaków. No i oczywiście skupiliśmy się na czytaniu tekstu. W ZPiSdN w Głogowie zabrzmiały słowa  bohaterów utworu, którzy żyli trochę w innych czasach, ale myśleli i czuli to samo, co my teraz. Przyszło im się zmierzyć z bolesnymi  wydarzeniami historycznymi.

Na stronie internetowej http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2018/  zamieściliśmy notatkę o przebiegu akcji w naszym zakładzie.