NARODOWE CZYTANIE ,,WESELA” S. WYSPIAŃSKIEGO

Corocznie organizujemy w zakładzie Narodowe Czytanie wybitnych dzieł literatury polskiej.  14.09.2017r. czytaliśmy ,,Wesele” S. Wyspiańskiego. Czytali wychowankowie i pracownicy ze wszystkich działów: szkoły warsztatów, internatu, służby zdrowia i administracji. W role postaci dramatu wcielili się nauczyciele, sekretarka, pielęgniarka, panie pracujące w biurze, uczniowie. Kto mógł, dostosował swój wygląd  do sytuacji i roli, jaką odtwarzał.

Szczególnie  piękną  wizualizację stworzyła koleżanka, która ubrała się w ślubną suknię, na głowę założyła wianek.  Młoda para   wywołała powszechne zainteresowanie i zachwyt swoim wystąpieniem i wszyscy z wielkim  skupieniem wysłuchali  tekstów czytanych przez Kol. Dyrektora (w roli Pana Młodego) i Koleżankę (w roli Panny  Młodej).

Bardzo ciekawe formy interpretacji fragmentów ,,Wesela” zaprezentowały osoby grające role:  Kliminy, Gospodyni, Jaśka, Chochoła, Poety, Rycerza. Uczniowie wystąpili w rolach Czepca i Dziennikarza.

Czytanie urozmaiciły kadry z filmu A. Wajdy i dekoracje pomieszczenia w barwach narodowych.

Szczycimy się  listem z kancelarii Prezydenta RP z zaproszeniem do udziału w Narodowym Czytaniu i   podziękowaniem za ubiegły rok pięknie wydanym egzemplarzem ,,Quo vadis” z podpisem Pary Prezydenckiej.

Uroczystość Narodowego Czytania spełnia swoją patriotyczną  rolę w naszym zakładzie,  uczestniczymy w tym  wydarzeniu prawie od początku jego powstania.

W tym roku wspólne czytanie ,,Wesela” wydobyło różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię widowiska.  Uczestnicy i obserwatorzy  mieli możliwość  przekonać  się  i upewnić      w tym,  że nasza wielka literatura stanowi integralną  część narodowej kultury.

Obecnie, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę  niepodległości warto było na nowo przeczytać ,,Wesele”.