WIGILIA DLA BEZDOMNYCH – WSPÓŁPRACA Z MOS W GŁOGOWIE

W ramach współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Głogowie od pięciu  lat pomagamy pracownikom w organizacji wigilii dla bezdomnych i potrzebujących.

W przygotowaniu i organizacji uroczystości brali udział  wolontariusze, wśród których był  już po raz drugi Patryk – wychowanek ZPiSdN w Głogowie  wraz z wychowawczynią. Pomoc jest  niezwykle konieczna i użyteczna, ponieważ  w tym szczególnym dniu na wieczerzę wigilijną do auli Parafii św. Klemensa przybyło 150 osób. Wszystkie miejsca były zajęte.

Zostaliśmy zauważeni i docenieni a wychowanek został obdarowany świątecznym prezentem – kosmetykami. Miał zawieźć do siostry do domu dziecka, gdzie spędzał tegoroczne święta Bożego Narodzenia.

Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie modlitwą, odczytaniem Ewangelii o narodzeniu Pańskim. Było słowo księdza, życzenia przedstawicieli władz miasta i łamanie się opłatkiem. Były tradycyjne potrawy wigilijne i  śpiewanie kolęd z zespołem muzycznym.

Były życzenia oraz chwile wzruszenia. Wszyscy jednoczyli się, widząc dookoła życzliwych ludzi. Patryk  myślami wybiegał w czasy dzieciństwa,  układał postanowienia oraz zastanawiał się nad sensem dotychczasowej egzystencji. Interesował się historią klasztoru, wybiegającą poza czasy II wojny światowej. Uczył się zasad savoir – vivre’u –  nakrywania do stołu oraz podawania i obsługiwania gości. W tym roku wypadł pod tym względem o wiele lepiej, niż w ubiegłym. Wychowanek poznał również alternatywę spędzenia wigilii we wspólnocie, na zgromadzeniach organizowanych we wszystkich miastach w kraju.