,,Witamy jesień” – WYCIECZKA DO PARKU POŁUDNIOWEGO W GŁOGOWIE

25.09.2018r. uczniowie klasy VII i  VIII  udali się   na wycieczkę do Parku Południowego w Głogowie. Pogoda była typowo jesienna. Przejmujący chłód i mocny wiatr dokuczały wycieczkowiczom.

Wychowankowie corocznie od 11 lat  wychodzą w tym czasie poza obiekt zakładu, aby oglądać zmiany zachodzące w przyrodzie, jakie daje się zauważyć o tej porze roku. Przenoszą swoje obserwacje do szkoły i konfrontują z literaturą. Owocem tych porównań jest gazetka szkolna ,,Jesień w literaturze”.

Ale to nie wszystko. Uczniowie zaopatrzeni w worki do zbierania śmieci i rękawiczki chodzą po ścieżkach i alejkach parkowych i zbierają wszystko to, co nie powinno się tam znaleźć, co lekkomyślni spacerowicze  beztrosko porzucają, zamiast umieścić w parkowych koszach.

Chwila relaksu na łonie natury powoduje, że chłopcy czują się inaczej. Widząc wokół siebie ludzi wracających z zakupów z pobliskiego sklepu, młodzież idącą  do szkoły, mówią głośno, że oddychają wolnością.

Przechodzą przez mostek na strumyku i patrzą na kolorowe kaczki, rozbiegające się krzykliwie.

Wyjście poza teren zakładu to również sprawdzian dobrego zachowania, umiejętność znalezienia się w różnych sytuacjach, jakie mogą napotkać w czasie wycieczki.

O konieczności organizowania wycieczek nie trzeba nikogo przekonywać, ani nikogo namawiać do uczestnictwa. Po powrocie do zakładu uczniowie pytali już o  termin i miejsce następnego wyjścia.