Wspomnienie o Janie Kobuszewskim – Dzień Edukacji Narodowej

Jak corocznie, od wielu lat, wychowankowie naszego zakładu uczcili Dzień Edukacji Narodowej inscenizacją i składaniem życzeń   pracownikom. Uroczystość  przebiegała pod hasłem ,,Wspominamy Jana Kobuszewskiego”.

Trzech uczniów wystąpiło na apelu zakładowym rano, jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. Przypomnieli historię święta oraz zaprezentowali fragmenty sztuki Stanisława Tyma , przywołując rolę niezapomnianego komika – artysty  teatralnego i filmowego  – Jana Kobuszewskiego,   pod jakże  wymownym tytułem ,,Ucz się Jasiu ”.  Aktor zagrał  rolę  majstra w kabarecie   DUDEK.  Uczeń spróbował  go naśladować.

Przypomniano również, że kabaret to widowisko humorystyczno-satyryczne z udziałem nielicznej grupy aktorów, wystawianych najczęściej w kawiarniach lub małych salkach teatralnych.

Na gazetce szkolnej pojawiły się  życzenia oraz teksty dotyczące DEN.

Każdy z nas pamięta swój pierwszy kontakt ze szkołą. W głowach  pozostały jeszcze  luźne wspomnienia o nauczycielach, wychowawcach, paniach wydających smaczne posiłki,  zwłaszcza, kiedy byliśmy bardzo głodni. Wspominamy wydarzenia, imprezy, wycieczki a także klasówki, powtórki i niektóre lekcje. Wstydzimy się nieraz swojego niewłaściwego zachowania, chcielibyśmy zapomnieć o przykrych chwilach. Obraz szkoły przywoływany w naszej pamięci  jest  jednak przyjemny i chętnie do niego wracamy.

Wystąpienie uczniów  było szansą  ośmielenia  tych,  którzy rzadko pokazują się publicznie, nie wierzą w swoje możliwości, niejednokrotnie na lekcjach wstydzą się zabrać głos z różnych powodów. Wychowankowie    musieli  przezwyciężyć  tremę i  paraliżującą nieśmiałość.

Po występie okazało się , że to właśnie wychowanek mający najmniej do powiedzenia w klasie, chowający się za plecami innych, unikający wzroku nauczyciela przedstawił swoją rolę w sposób najbardziej zgodny ze wskazówkami reżysera i uwagami nauczyciela – zaprezentował się doskonale.

Recytacje uczniów to nie tylko hołd składany pracownikom zakładu poprawczego. To również lekcja patriotyzmu, wspomnienia o tych pedagogach, którzy zapisali się na kartach naszej pamięci niezwykłymi, a jednocześnie zwykłymi  czynami, takimi po prostu ludzkimi odruchami.

Wychowankowie za swój występ otrzymali nagrody – pochwały pisemne, a jeden z nich pozwolenie na rozmowę telefoniczną.