WYCIECZKA DO KŁODZKA – ZWIEDZANIE TWIERDZY KŁODZKO

W dniu 5 czerwca br. grupa wychowanków pod opieką wychowawców internatu naszej Placówki uczestniczyła w zorganizowanym wyjeździe do Kłodzka. Podczas wycieczki nasi podopieczni mieli możliwość zwiedzenie starówki Kłodzka oraz co najważniejsze zwiedzenia Twierdzy Kłodzko, która jako dobrze zachowana duża twierdza w Kłodzku, jest pozostałością systemu obronnego z okresu XVII i XVIII wieku.

Twierdza to obecnie jeden z najciekawszych obiektów militarnych w Europie. Można tu zobaczyć ekspozycję historyczną o twierdzy, bastiony obronne, lapidarium, ciekawe wystawy i podziemne labirynty. Niedawno powstało tu ciekawe Muzeum Wielki Kleszcz. Powierzchnia twierdzy wynosi ponad 30 hektarów. W skład kompleksu Twierdzy Kłodzkiej, którą mieliśmy okazję zwiedzić podczas wycieczki, wchodzą:

Podczas zwiedzania wychowankowie zapoznani zostali z życiem w twierdzy obronnej wojsk austriackich w XVII  i XVIII wieku Z dużym zainteresowaniem wysłuchali faktów z historii odwiedzanego miejsca, przekazywanych w ciekawy sposób przez przewodnika. Chłopcy zadawali ciekawe pytania na interesujące ich tematy związane z życiem wojska w epoce. Jako jedni z nielicznych zdecydowali się na przejście najniższymi korytarzami podziemnych labiryntów Twierdzy. Zachowywali się przy tym wyjątkowo ostrożnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W czasie powrotu do Placówki wychowankowie wyrażali swoje zadowolenie z takiej formy spędzenia czasu oraz ze zdobytej w niestandardowy sposób wiedzy historycznej. Dopytywali o kolejne podobne wycieczki edukacyjne i już teraz zgłaszali chęć uczestnictwa w tego typu przedsięwzięciach w przyszłości.

Podczas całego wyjazdu nie było żadnych zastrzeżeń do zachowania naszych podopiecznych, a chłopcy wrócili z wycieczki zmęczeni, ale jednocześnie bardzo zadowoleni.