WYCIECZKA DO LASÓW NADLEŚNICTWA GŁOGÓW – LEŚNICTWO RZECZYCA

Kontynuując nasze działania w ramach ogólnoświatowej akcji Sprzątania Świata Polska – 2018, w ostatnich dniach września br. nasi wychowankowie pod opieką wychowawcy internatu wzięli udział w wycieczce do lasów Nadleśnictwa Głogów. Tym razem odwiedziliśmy Leśnictwo Rzeczyca, gdzie podjęliśmy prace porządkowe na terenie wyznaczonym nam przez Pana leśniczego.
Udział wychowanków w podjętym przedsięwzięciu był dwuetapowy. Jeszcze przed przystąpieniem do czynnego udziału w wycieczce wychowankowie od organizatora wyjazdu usłyszeli wykład na temat idei uczestniczenia w tego typu akcjach. Chłopcy zostali zapoznani z problemami zaśmiecenia świata i zdobyli wiedzę na temat prawidłowej segregacji odpadów. Tak przygotowani merytorycznie, uzbrojeni w rękawiczki i dobry humor, uprzątnęliśmy las z zalegających tam śmieci. Dzięki podjętym działaniom wychowankowie mogli przekonać się w jakim stopniu ludzie nie dbają o otaczające nas lasy i na jak dużą skalę istnieje problem zaśmiecania lasów. W wyniku przeprowadzonej akcji wynieśliśmy ok. 15 pełnych dużych worków śmieci. Niestety najczęściej trafiającymi się odpadami były plastikowe butelki, worki foliowe czy reklamówki, czyli wszystko to, co ma tak długi okres rozkładu, że w sprzątanym lesie zostałoby jeszcze dla przyszłych pokoleń. Ilość zebranych śmieci zrobiła bardzo duże wrażenie na wychowankach. Teren, który objęty był naszymi działaniami porządkowymi nie był bardzo rozległy, a mimo tego nazbierało się bardzo dużo odpadów. To uświadomiło naszym podopiecznym skalę problemu z jakim borykamy się w dzisiejszych czasach.

Po dobrze wykonanej pracy w lasach Leśnictwa Rzeczyca udaliśmy się do miejscowości Borek, gdzie wychowankowie podjęli się prac porządkowych na terenach zielonych przylegających do miejscowych obiektów sportowych. Zamontowaliśmy również kosze na śmieci z nadzieją, iż ludzie będą je wykorzystywać zgodnie z ich przeznaczeniem.

Udział w wyjeździe był doskonałą lekcją poglądową dla wychowanków na temat problemu z jakim boryka się cały świat. Nasi podopieczni poznali skalę problemu i uświadomili sobie, że każdy z nas może pomóc i dołożyć swoją cegiełkę do działań w ramach troski o środowisko.