WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniu 16 grudnia 2015 roku zorganizowano wycieczkę do Polskiego Komitetu Olimpijskiego, mieszczącego się w Centrum Olimpijskim w Warszawie, gdzie przeprowadzono finały zawodów sportowych na ergometrze wioślarskim. Projekt zapoczątkowany przez Kajetana Broniewskiego, brązowego medalisty olimpijskiego, skupia swym zasięgiem niemal wszystkie Zakłady Poprawcze w Polsce.
Dodatkową atrakcją pobytu w stolicy było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Podróż po Warszawie rozpoczęliśmy odwiedzając cmentarz Powązkowski, odpalając znicze pamięci przy Monumencie Żołnierzy Armii Krajowej batalionu ?Zośka?, walczących w Powstaniu Warszawskim oraz przeszliśmy aleją gwiazd sportu. Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie czekał na nas przewodnik Jacek Kałużny, który z wielką werwą i udzielającymi się nam wszystkim emocjami opowiadał o bohaterstwie Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej. W wielkim skupieniu słuchaliśmy kolejnych opowiadań z życia Warszawy z sierpnia i września 1944 roku, jednak największe wrażenie wzbudził pokaz filmu ?Miasto Ruin?. Była to dla nas wszystkich wspaniała lekcja historii. W wycieczce wzięło udział 5 wychowanków.

Miłym akcentem zwieńczającym całodzienny pobyt w Warszawie było przypadkowe spotkanie z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Andrzejem Dudą, z którym wychowankowie robili pamiątkowe zdjęcia.