WYJŚCIE DO KINA NA FILM pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

W dniu 5 września 2018 roku wychowankowie naszej Placówki pod opieką wychowawcy internatu uczestniczyli w wycieczce do kina Cinema 3D w Głogowie na projekcję filmu pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.
Było to już kolejne wyjście do kina w ramach działań mających na celu rozwijanie u wychowanków zainteresowania historią Polski i wiedzą ogólną na temat II Wojny Światowej. Przy okazji wyjścia do kina realizowane były także założenia budowania pozytywnej atmosfery wychowawczej wśród wychowanków.

Film bardzo przypadł do gustu naszym podopiecznym. Obraz przedstawia niesamowitą historię legendarnych polskich pilotów z Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki, którzy mimo niechęci i ufności dowództwa RAFu okazali się najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię w 1940 roku. Dywizjon składający się polskich lotników i Czecha zestrzelił w trakcie walk ponad 120 niemieckich samolotów. Historycy twierdzą, iż bez polskich pilotów zwycięstwo nad Niemcami w Bitwie o Anglię nie byłoby możliwe, a ich odwagę i męstwo przewyższał jedynie patriotyzm. Sam Winston Churchill powiedział: „Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym” .
Film oparty jest na słynnej książce Arkadego Fiedlera “Dywizjon 303” i powstawał przy współpracy ekspertów historycznych. Otrzymał też pozytywną opinię Instytutu Pamięci Narodowej.
To, co zobaczyliśmy na ekranie, w dużym stopniu odpowiada prawdzie historycznej.
Chłopcy mieli zatem okazję zobaczyć prawdę historyczną, patos i bohaterstwo, podniosłą historię o zwykłych ludziach, którzy stali się legendą.

Wychowankowie podczas wycieczki zachowywali się dobrze i zadowoleni wrócili do Placówki.